Czy zorganizowane wakacje są dla Twojego dziecka? Dlaczego warto, szczególnie teraz zapisać dziecko na kolonie czy obóz na wakacje 2022?
Posłanie dziecka latem na zorganizowany wypoczynek to znakomity pomysł na zapewnienie mu udanych wakacji. Uczestnictwo w kolonii, półkolonii lub obozie niesie ze sobą szereg korzyści, o których więcej poniżej. Ostatnie miesiące trwającej pandemii były dla dzieci i młodzieży wyjątkowo trudne. Wymuszona poprzez nauczanie zdalne wielomiesięczna rozłąka z rówieśnikami i ograniczona aktywność ruchowa to bez wątpienia okoliczności, które niekorzystnie wpłynęły na kondycję psychiczno-fizyczną młodych ludzi. Warto jednak uświadomić sobie, że polepszająca się obecnie sytuacja epidemiczna umożliwia coraz większą intensyfikację kontaktów międzyludzkich i daje szansę na wyjście z impasu. Fakt ten może stanowić zachętę, by zapisać dziecko na wakacyjny wyjazd.
Nauka samodzielności w czasie kolonii
Wyjazd na letni obóz czy kolonię to dla dziecka znaczące wydarzenie, zwłaszcza jeśli dziecko będzie debiutowało na takim wyjeździe. Mimo pojawiających się obiekcji ze strony dziecka przed takim wyjazdem warto pamiętać, że czas spędzany wspólnie z rówieśnikami sprzyja nabywaniu nowych umiejętności, poznawaniu nieznanych jeszcze miejsc i innych atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim uczy samodzielnego podejmowania decyzji. Ta ostatnia cecha rozwija poczucie odpowiedzialności i buduje pewność siebie. Dla młodszych dzieci udział w kolonii to pewnego rodzaju szkoła radzenia sobie ze stresem związanym z przebywaniem poza domem i tęsknotą za najbliższymi, dzięki czemu nabywają one pewności siebie. Nie mniej istotne jest również kształtowanie w dziecku dyscypliny i umiejętności samoobsługi, zwłaszcza tej związanej z utrzymaniem wokół siebie porządku.
Nowe znajomości i umiejętności
Dzięki zorganizowanym wyjazdom wakacyjnym, takim jak kolonie, obozy czy półkolonie, młody człowiek nawiązuje nowe relacje, stając się bardziej komunikatywny i otwarty na innych, co również przekłada się na wzrost pewności siebie. Dzieci uczą się budowania relacji opartych na kompromisie, muszą bowiem ustalić pomiędzy sobą pewne kwestie, np. kolejność korzystania z toalety, kto w danym dniu będzie sprzątał, czy kto zostanie liderem zespołu w zawodach sportowych. Uczestnicy turnusu poznają swoje silne i słabe strony, na podstawie czego dzielą się rolami w taki sposób, aby jako drużyna uzyskać jak najlepszy wynik. Ponadto grupa rówieśnicza często motywuje dziecko do podejmowania się czynności, których wcześniej nie wykonywało, dzięki czemu nabywa ono nowe umiejętności.
Okazja do aktywności fizycznej
Dzieci i młodzież w oczywisty sposób pogorszyły swoją kondycję fizyczną poprzez izolację związaną z pandemią, dlatego tak ważny jest dla nich powrót do regularnej aktywności w tym zakresie. W harmonogramach naszych zajęć przewidziane są codzienne ćwiczenia na świeżym powietrzu i inne czynności aktywizujące układ ruchu, w myśl zasady zdrowej równowagi – 70% czasu przeznaczamy na różnego rodzaju aktywności i 30% na zajęcia komputerowe. Nierzadko też podczas zorganizowanego wypoczynku uczestnicy zdobywają nową umiejętność fizyczną, np. uczą się pływać.
Edukacja informatyczna i nauka kreatywności
W ramach zajęć edukacyjnych przed komputerem dzieci mogą rzeczowo i w przystępny sposób zaznajomić się z wybranymi zagadnieniami z dziedziny informatyki, jak np. programowanie, grafika komputerowa, czy montaż własnego filmiku w ramach Akademii Youtubera. Biorąc udział w tego rodzaju zajęciach uczestnicy zdobywają cenną wiedzę i doświadczenie, które z pewnością będą im przydatne w dalszej edukacji szkolnej, ucząc się również bezpiecznego oraz rozsądnego korzystania z nowoczesnych technologii. Rozwiązując zaś zagadki, łamigłówki i uczestnicząc w zajęciach DIY mają okazję rozwijać kreatywne myślenie i indywidualne predyspozycje.
Nauka poprzez zwiedzanie
Pobyt na zorganizowanym wypoczynku letnim, do którego zalicza się kolonie, półkolonie i obozy, to także uczestnictwo w warsztatach i wycieczki do ciekawych miejsc. Dzięki nim dzieci mają okazję poznać ciekawe miejsca, obiekty i znajdujące się tam zabytki oraz wiele innych atrakcji. Poznają ich historię oraz biorą udział w warsztatach poznawczych. Wycieczki dostarczają nowej wiedzy, która może okazać się przydatna na późniejszym etapie edukacji szkolnej. Posiadając smartfon lub tablet nie trudno dziecku utrwalić na zdjęciach odwiedzane miejsca lub nagrać wypowiedź przewodnika.
Wypoczynek dziecka w grupie. Bilans korzyści
Planując wakacje 2021 warto rozważyć wysłanie swojego dziecka na zorganizowany wypoczynek w ramach obozu, kolonii, bądź półkolonii. Możliwość spędzenia przez nasze pociechy czasu wolnego w grupie rówieśniczej po długotrwałej izolacji jest dla nich teraz szczególnie ważna. Pobyt w grupie sprzyja bowiem nawiązywaniu znajomości, zdobywaniu nowych umiejętności i poznawaniu atrakcyjnych turystycznie miejsc. Co nie mniej ważne, młody człowiek poprzez aktywność i samodzielne podejmowanie decyzji uczy się odpowiedzialności.