W jakim wieku wysłać dziecko na kolonie?

W jakim wieku wysłać dziecko na kolonie? Kiedy jest ten właściwy moment?

Wielokrotnie w rozmowach z rodzicami pojawiają się wątpliwości, czy dziecko już jest gotowe na samodzielny wyjazd, czy nie jest zbyt młode, albo jaki wiek jest tym odpowiednim dla dziecka na pierwszy wyjazd.

Na to i wiele podobnych pytań próbują sobie odpowiedzieć wszyscy rodzice rodzice. Czują, że dzieci powinny korzystać z takich wyjazdów i zdobywać nowe doświadczenia, ale kiedy zrobić to pierwszy raz?

Niestety jak to w życiu bywa, nie ma na to pytanie jednej właściwej odpowiedzi. Spróbuję jednak pomóc, podpowiedzieć na co zwrócić uwagę i jak sobie odpowiedzieć na to inne pytanie, a mianowicie: czy moje dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd na kolonie? I to właśnie to pytanie powinni zadać sobie rodzice.

 

Jaki jest odpowiedni wiek na pierwsze kolonie?

Dla każdego dziecka będzie to inny moment w życiu. Bywa, że na wyjazdach kolonijnych są debiutanci w wieku 5 czy 6 lat, ale są również 12-13 latkowie. I zarówno dzieci wczesnoszkolne jak młodzi nastolatkowie różnie radzą sobie w nowych okolicznościach. Co zaskakujące, często to najmłodsze dzieci wspaniale radzą sobie z emocjami, tęsknotą, również często bywają bardzo samodzielne i wbrew pozorom bardzo uporządkowane i zdyscyplinowane. Nastolatkowie mimo wydawałoby się swojego wieku bywają bardzo wrażliwi i przeżywają bardzo emocjonalną podróż w czasie wyjazdu. Jest to więc sprawa indywidualna.

Dojrzałość emocjonalna

To chyba najważniejsza rzecz, która decyduje o tym czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd. Należy pamiętać, że wyjazd na kolonie nie jest tym samym co wyjazd na 3 dniową zieloną szkołę czy biwak z klasą. Sytuacja jest zgoła odmienna. Nie ma tu kolegów i koleżanek z klasy, które dziecko zna, czy nauczycieli, których darzy zaufaniem. W czasie kolonii dziecko zderza się z całkowicie nową rzeczywistością tj. nowe miejsce, dzieci i opiekunowie, których nie zna, regulamin, którego trzeba przestrzegać oraz nauka samodzielności.

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo silnie związane z rodziną i każdemu rozstaniu towarzyszą silne emocje, jest bardzo nieśmiałe i niepewne siebie upewnij się w rozmowie z dzieckiem czy to na pewno dobry pomysł i spróbuje swoich sił w nowych ciekawych okolicznościach bez rodziców. Jeśli jednak nie, warto jeszcze poczekać i nie narażać dziecka na niepotrzebny silny stres.

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko po kilku godzinach lub dniach od wyjazdu nie będzie błagało Ciebie o powrót do domu, śmiało możesz zaproponować dziecku taki wyjazd. Idealną oczywiście sytuacją jest, kiedy dziecko samo wychodzi z taką inicjatywą, jeśli jednak nie, warto zacząć o tym rozmowy.

Samodzielność

Oprócz dojrzałości emocjonalnej ważna jest samodzielność dziecka. Dotyczy to oczywiście głównie młodszych dzieci. Wyjazd oczywiście jest okazją do nauki samodzielności, ale podstawowe umiejętności dziecko już powinno posiadać. M.in. dziecko powinno umieć samodzielnie się umyć i wykąpać, wybrać ubrania i się ubrać. To bezwzględne minimum i nie musisz się martwić, że dziecko ubierze się nieadekwatnie do pogody, ma do tego prawo. Opiekunowie podpowiedzą jak się ubrać lub poproszą dziecko o zmianę ubioru czy obuwia.

Koleżanka/kolega na koloniach

Przy podjęciu decyzji o właściwym momencie na pierwszy wyjazd dziecka jest rozmowa z innymi rodzicami i znajomymi, którzy mają dzieci. Warto rozważyć wyjazd z koleżanką/kolegą. Wszystkim dzieciom, które jadą pierwszy raz kompan, którego znają z pewnością przyniesie więcej spokoju i pewności siebie. Jeśli jest taka możliwość warto wybrać się na wyjazd z kimś znajomym.

laser tag kolonie

Rodzic

Oprócz dojrzałości emocjonalnej dziecka ważne jest również podejście rodzica. Z mojego doświadczenia wynika, że warto namawiać dziecko na takie wyjazdy, ale nie warto robić tego na siłę totalnie wbrew dziecku. Zapisanie dziecka na siłę przyniesie więcej strat niż korzyści. 

Jak i wyjazd wybrać na pierwsze kolonie?

Szukając wyjazdu na pierwsze kolonie dziecka warto zwrócić uwagę na doświadczenie organizatora wypoczynku, podejście do dzieci, które jadą pierwszy raz, temat wyjazdu. I tu zatrzymam się na chwilę. Temat wyjazdu może być czynnikiem zachęcającym dziecko do wyjazdu. Jeśli znajdziesz wyjazd zgodny z zainteresowaniami dziecka może się okazać, że dziecko, które do tej pory oponowało przed wyjazdami tym razem będzie chciało podjąć temat.

Świetnie sprawdzają się kolonie o tematyce Minecrafta, Akademii Youtubera, malarskie, sportowe czy nerfowe dla dzieci. A jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze szczególnych zainteresowań poszukaj wyjazdu dla debiutantów.

Podsumowując… w jakim wieku wysłać dziecko na kolonie?

Zawsze wcześniej “zbadaj grunt” i dowiedz się co dziecko myśli o samodzielnym wyjeździe na kolonie. Opowiedz dziecku jak taki wyjazd wygląda i z czym się wiąże. Uprzedź koniecznie o tym, że ciebie nie będzie w zasięgu ręki i nie będzie możliwości rezygnacji z wyjazdu. Zapewnij, że będzie możliwość telefonicznej rozmowy z rodzicem, że na miejscu będą świetni opiekunowie, którzy we wszystkim pomogą, i do których można się ze wszystkim zwrócić.

Życzę wspaniałych wyborów i cudownych wspomnień z pierwszych wyjazdów.

Dagmara Glinka, wieloletni wychowawca, kierownik i organizator wypoczynku dla dzieci

Więcej wpisów

Wyjazdy na Zieloną Szkołę

Wyjazdy na Zieloną Szkołę – jak i gdzie? Co to jest Zielona Szkoła? Zielona szkoła to rodzaj wyjazdu edukacyjnego, który odbywa się poza terenem szkoły

Czytaj »
dzieci w basenie

Jak wygląda dzień na kolonii?

Jak wygląda dzień na kolonii? Wysyłając dziecko na kolonie zwłaszcza pierwszy raz rodzice i dzieci zastanawiają się jak może wyglądać przykładowy dzień na kolonii. Oczywiście

Czytaj »
Zadzwoń :)