Jak wybrać kolonie, obóz dla dziecka?

Co powinien wiedzieć każdy rodzic, zanim wybierze obóz dla swojego dziecka?

W życiu każdego rodzica nadchodzi czas, kiedy jego pociecha jest już na tyle samodzielna, że może wybrać się na kolonie, czy obóz pod opieką wykwalifikowanego opiekuna. Pierwszy tego typu wyjazd jest krokiem milowym, niesie też wiele pytań. Czym powinien kierować się rodzic, wybierając miejsce wypoczynku dla swojej pociechy? Jak przygotować się do wyjazdu? Jakie pytania zadać organizatorowi?

jak wybrac oboz dla dziecka 3

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej kolonii, obozu dla dziecka?

Planując wypoczynek dla dziecka warto zastanowić się wcześniej jaki rodzaj wyjazdu będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Oferta na rynku jest bardzo bogata i każdy znajdzie coś typowo dla siebie. Dużą popularnością cieszą się obozy sportowe, językowe,  survivalowe, programistyczne, minecraftowe, youtuberskie, artystyczne czy ekstremalne bardziej dla młodzieży. Porozmawiaj o tym z dzieckiem czego oczekuje, jaki wyjazd byłby jego marzeniem.

Jeśli już wiesz jakich kolonii, obozu wybrać poszukaj w intrenecie ofert. Zwróć uwagę na program, miejsce wypoczynku, informacje o organizatorze. Porównaj oferty pod względem programu, ceny, tego co zawiera cena, jakie są oferowane wycieczki fakultatywne, czy jest możliwość dojazdu, jak wygląda kontakt organizatora z rodzicami i oczywiście dość ważna w obecnych czasach kwestia dostępności telefonu dla dziecka na wyjeździe. Znajdziesz kolonie zupełnie offline, częściowo, gdzie telefony są udostępniane np. jeden raz dziennie i takie, gdzie dzieci mogą korzystać z telefonów bez ograniczeń.

jak wybrac oboz dla dziecka

Dowiedz się jak dzieci będą spędzały czas na kolonii, obozie?

Rodzic powinien zorientować się, czy na koloniach planowane są zajęcia tematyczne i czego one dotyczą. Właściwa organizacja planu dnia, zapewnienie ciekawych atrakcji sprawi, że obóz minie kreatywnie, twórczo i oprócz pięknych wspomnień, dziecko wyniesie także sporo nowej wiedzy, która może zapoczątkować u niego nową pasję. Aktywne spędzenie czasu, na różnorodnych zabawach i zajęciach, sprawia, że dziecko nie nudzi się i nawet nie ma, kiedy zatęsknić za domem. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas pierwszych tego typu wyjazdów. Warto pamiętać, żeby wtajemniczyć pociechę w to, jak ma wyglądać obóz, czego może się tam spodziewać. U dzieci strach, niepewność najczęściej wynikają z wątpliwości i braku wiedzy. Spokojna rozmowa i przedstawienie planu dnia oraz odpowiedź na jego pytania pozwolą zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa u malucha. Pamiętaj nie ma nic gorszego niż nuda na wyjeździe.

Doborowe towarzystwo na kolonii i obozie

Żadna przyjemność nie przybiera aż tak jaskrawych barw, jeżeli przeżywana jest w pojedynkę. Jeżeli chcemy więc sprawić dziecku prawdziwą radość, postarajmy się porozumieć z rodzicami jego przyjaciół. Wyjazd na kolonie, czy obóz z przyjaciółką, ulubionym kuzynem, czy kolegą z podwórka na pewno będzie przyjemniejszy. Jest to także idealne rozwiązanie, jeżeli nasze dziecko jest wyjątkowo nieśmiałe.  Jeżeli to jednak nie jest możliwe, nie ma się co martwić, dzieci najczęściej szybko nawiązują nowe znajomości, a te zawarte podczas letnich wyjazdów niekiedy są w stanie przetrwać jeszcze wiele lat. 

Kilka najważniejszych pytań

Organizator

Jak najwięcej dowiedz się o organizatorze. Ile lat jest na rynku, jak dobiera sobie kadrę, co jest dla niego najważniejsze w opiece nad dziećmi, czy w czasie wyjazdu jest do dyspozycji rodziców.

Posiłki na obozie

Kiedy znamy już harmonogram dzienny, warto zapytać także organizatora o posiłki – ich częstotliwość. Warto także zorientować się, jakie aktywności na świeżym powietrzu, będą podejmowane. Pozwoli to spakować dziecku wszystkie potrzebne ubrania i akcesoria- inny strój będzie potrzebny dziecku do pływania, inny na wycieczkę górską. Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem, je wybiórczo lub jest na specjalnej diecie dowiedz się czy w obiekcie nie będzie problemu z taką dietą, oraz czy jest bezpłatna. W przypadku niejadków dowiedz się jak reagują wychowawcy w takiej sytuacji. To ważne gdyż presja na jedzenie z pewnością może zniechęcić dziecko do aktywnego udziału w zajęciach. Koniecznie też porozmawiaj z dzieckiem o jedzeniu. W niektórych sytuacjach posiłek jest konieczny np. przed wyjazdem na pływalnię. Dziecko nie powinno wchodzić do basenu na czczo.

Zakwaterowanie

Ważne jest także to ilu osobowe pokoje, będą zapewnione dzieciom. Rodzice z reguły wolą, kiedy pokoje, w których zakwaterowane są ich pociechy, są mniejsze. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w pokojach wieloosobowych opiekunowi łatwiej sprawować opiekę nad obozowiczami. Ważna jest także ilość łazienek, oraz to, czy cały obiekt jest zamykany na noc. Najlepiej wejdź na stronę internetową obiektu i dowiedz się więcej.

Wiek uczestników

Bardzo istotne jest także to, w jakim wieku będą uczestnicy. Chodzi tu przede wszystkim o różnice w wieku dzieci – im mniejsze, tym lepiej. Jeżeli jednak obozowicze podzieleni są na grupy wiekowe, możemy mieć pewność, że rodzaj atrakcji i zajęć będzie w pełni dostosowany do ich potrzeb.

Dokumenty i inne nieprzewidziane sytuacje

Pamiętajmy też zapytać organizatora o potrzebne dokumenty, które dziecko powinno mieć ze sobą, jak np. legitymację szkolną (podbitą!),  a także inne dokumenty, które ze względu na charakter obozu mogą okazać się przydatne np. karta rowerowa, czy pływacka. Warto też dowiedzieć się, co w wypadku, kiedy nasze dziecko przeziębi się, zachoruje. 

Cena kolonii, obozu

Jak już pewnie wiesz przedział cenowy wyjazdów dla dzieci jest dość szeroki. Od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Upewnij się co zawiera cena. Czy w cenę wliczony jest dojazd, wycieczki czy może są dodatkowo płatne. Postaw na jasne komunikaty na stronie organizatora. Czy można zorganizować wyjazd za kilkaset złotych? Tak, można, ale nie jest to możliwe zapewniając godne zakwaterowanie i świetną kadrę, a także fajny program. Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie wyjazdu zainteresuj się wyjazdami powyżej 2 000 zł.

Opinie

Popytaj znajomych i rodzinę, którzy mają dzieci o ich doświadczenia. Poczytaj opinie w internecie – choć pamiętaj, że nie zawsze są one faktycznym odzwierciedleniem rzeczywistości. Łatwiej wydać krzywdzącą opinię niż pisać wiersze pochwalne. 😉

Spotkanie dla rodziców przed wyjazdem

Niektóre biura podróży przed wyjazdami organizują spotkania informacyjne dla rodziców. Dowiedz się czy takie spotkanie jest planowane. To będzie świetna okazja do poznania organizatora i zadania dodatkowych pytań.

Kwestie formalne jakie musi spełnić organizator kolonii, obozu

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że organizator, który podjął się realizacji takiego wydarzenia, musi spełnić bardzo wiele norm, wymogów, a bezpieczeństwo małoletnich zabezpieczają też przepisy prawa. Są to m.in.:

  • ustawa o organizacji wypoczynku dla dzieci
  • przepisy sanitarne
  • przepisy bezpieczeństwa PPOŻ

Każdy organizator przed terminem wyjazdu zobowiązany jest do zgłoszenia takiego wypoczynku do bazy wypoczynku Kuratorium Oświaty. Aby to było możliwe, organizator musi obowiązkowo załączyć Opinię ze Straży Pożarnej dotyczącą spełniania przepisów PPOŻ przez obiekt przyjmujący grupę.

Kierownik i wychowawcy muszą posiadać kwalifikacje do pełnienia tej funkcji m.in. ukończony kurs wychowawcy czy kierownika wypoczynku, zaświadczenia o niekaralności oraz aktualne badania lekarskie.

Jak widzisz trochę tego jest. Więc zacznij od pytania, czy wypoczynek jest zgłaszany do Kuratorium. Brak takiego zgłoszenia powoduje nałożenie kar grzywny na organizatora i nakaz zakończenia wypoczynku. Zgłoszenie do Kuratorium to również liczne kontrole, które odbywają się w trakcie wypoczynku.

Warto więc zaufać firmie, która na rynku działa od kilku lat i działa zgodnie z obowiązującym prawem.

Lista pytań do organizatora

  1. Jak organizowany jest wyjazd, czy jest zbiorowy?
  2. Czy dziecko ma dostęp do telefonu?
  3. Jak wyglądają posiłki?
  4. Ile lat organizator zajmuje się wyjazdami dla dzieci?
  5. W jakim wieku są dzieci?
  6. Kim są wychowawcy?
  7. Jak wygląda przykładowy dzień?
  8. Czy obóz zgłaszany jest do Kuratorium?
  9. Czy będzie spotkanie dla rodziców?
  10. Co w przypadku choroby dziecka?
  11. Co w przypadku braku możliwości wyjazdu z powodu choroby?

Kiedy poznasz już odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, nie pozostaje nic innego jak wybrać się na zakupy i zaopatrzyć pociechę w potrzebne akcesoria.

Kolonie są też okazją dla rodziców – do odpoczynku i spędzenia czasu we dwoje.

 

Więcej wpisów

Wyjazdy na Zieloną Szkołę

Wyjazdy na Zieloną Szkołę – jak i gdzie? Co to jest Zielona Szkoła? Zielona szkoła to rodzaj wyjazdu edukacyjnego, który odbywa się poza terenem szkoły

Czytaj »
dzieci w basenie

Jak wygląda dzień na kolonii?

Jak wygląda dzień na kolonii? Wysyłając dziecko na kolonie zwłaszcza pierwszy raz rodzice i dzieci zastanawiają się jak może wyglądać przykładowy dzień na kolonii. Oczywiście

Czytaj »
Zadzwoń :)