Pierwsze kolonie mojego dziecka – jak się przygotować i przetrwać?
Wskazówki dla rodzica i dziecka
Pierwszy wyjazd na kolonie czy obóz bez względu na wiek dziecka bywa stresujący zarówno dla dziecka jak rodzica, a czasem chyba bardziej dla rodzica 🙂 To taka moja dygresja wynikająca z doświadczenia. Drogi rodzicu poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak przetrwać ten czas i nie zwariować! Dowiesz się czego możesz się spodziewać w czasie wyjazdu, jak reagować w trudnych sytuacjach, jak przygotować się od strony organizacyjnej i emocjonalnej.
Jak się przygotować do pierwszego wyjazdu?
Jeśli jeszcze nie wybraliście wyjazdu na kolonie czy obóz warto dowiedzieć się jak wybrać odpowiedni wyjazd i na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli już macie wybrany wyjazd, a termin zbliża się wielkimi krokami i zaczynasz się niepokoić weź kilka głębokich oddechów i zacznij przygotowania.
Od czego zacząć? – DZIECKO
Pakowanie
Zacznij od wspólnego pakowania. Podczas pakowania pozwól dziecku na możliwość uczestniczenia w tych czynnościach. Po pierwsze dziecko będzie wiedziało jakie rzeczy zabiera ze sobą dzięki czemu uniknie stresu poszukiwania np. kąpielówek. Dodatkowo Twoje dziecko będzie miało poczucie spokoju i pewnego rodzaju bezpieczeństwa. Jeśli pakujesz z dzieckiem nowo zakupione rzeczy pokaż je dziecku 🙂 Uniknie dzięki temu sytuacji, kiedy coś wypadnie z szafki i dana rzecz nie będzie mogła znaleźć właściciela.
Pozwól dziecku na zabranie ulubionej maskotki czy małej poduszki. Posiadanie czegoś wyłącznie swojego działa na dzieci kojąco i uspokajająco w sytuacjach kiedy zaczyna tęsknić.
Regulamin wyjazdu
Omów z dzieckiem regulamin wypoczynku i upewnij się, że dziecko wszystko zrozumiało. Dzięki temu, dziecko w pewien sposób będzie mogło przygotować się psychicznie na to czego może spodziewać się na miejscu. Omów sposoby reagowania w przypadku sytuacji konfliktowych, złego samopoczucia. Zapewnij dziecko, że w każdej takiej sprawie może zwrócić się do wychowawców po pomoc.
Telefon
Dowiedz się jakie zasady związane z używaniem telefonu obowiązują na wybranym wyjeździe. Najczęściej możliwe jest zabranie telefonu. Na miejscu telefony deponowane są u kierownika lub wychowawcy i udostępniane w określonej częstotliwości. Poproś dziecko, aby dzwoniło do Ciebie jak będzie miało telefon. Obecnie dostępne są również smartwatche, które umożliwiają dzwonienie. Jeśli czujecie potrzebę częstszego kontaktu wybierz takie rozwiązanie.
Tęsknotki małe i duże – kilka uwag z doświadczenia
Sytuacje trudne bywają, dziecko nie zawsze potrafi szybko się odnaleźć w nowych okolicznościach, może czuć się odtrącone, zagubione. Zadaniem wychowawców jest zadbanie o dobre samopoczucie każdego dziecka, zorganizowanie czasu tak, aby nie miało czasu się nudzić i zbytnio tęsknić. Największe kryzysy mają miejsce wieczorami kiedy dzieci są już w łóżkach bywa, że popłakują.
Porozmawiaj o tym przed wyjazdem. Zapewnij dziecko, że może tęsknić i to nie jest nic złego, wręcz przeciwnie. Trudną sytuacją jest moment, kiedy dziecko zaczyna mówić o powrocie. Porozmawiaj z wychowawcą lub kierownikiem o tym. Dowiedz się czy chodzi tylko o tęsknotę czy może na miejscu dzieje się coś niepokojącego i dziecko z innych powodów czuje potrzebę powrotu.
Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje i chęć powrotu wynika z czystej tęsknoty warto popracować nad dzieckiem, i pomóc mu przetrwać ten trudny moment. Zachęcić do dalszego udziału w atrakcjach, które są i będą na miejscu i nie poddawania się. Zabranie dziecka z takiego wyjazdu powinno być ostatecznością. Jeśli ufasz organizatorowi i kadrze walcz o to, aby Twoje dziecko wytrwało do końca.
RODZIC
Często wyjazd dziecka jest ogromnym przeżyciem również dla rodziców. Niepokoją się, zastanawiają się jak sobie radzi, czy wszystko jest ok. Zadzwoń do dziecka i dowiedz się jak się czuje. Jeśli wiesz, że dziecko ma udostępniony telefon, ale nie dzwoni to odpowiedzi są dwie. Pierwsza nie ma czasu, bo jest zajęte, po drugie nie ma czasu bo jest zajęte. To raczej dobry znak 🙂 Twoje dziecko dobrze się bawi, nie ma czasu tęsknić i się zamartwiać. Twoje dziecko wróci dojrzalsze i bardziej odpowiedzialne i samodzielne.
Jeśli jednak nie masz kontaktu z dzieckiem zadzwoń do kadry i dowiedz się jak się ma Twoje dziecko, a jeśli potrzebujesz je usłyszeć poproś o telefon lub podejście dziecka do telefonu 🙂
Drogi Rodzicu, taki wyjazd do wyzwanie dla dziecka i dla Ciebie! To normalne, że targają Wami różne emocje. Musisz jednak zaufać organizatorowi i kadrze, która jest z Twoim dzieckiem. Jeśli dziecko zdawkowo zdaje relacje, nie ma czasu na rozmowy, nie zgłasza problemów możesz być spokojny/na. Wykorzystaj ten czas dla siebie, odpocznij zadbaj o relacje z pozostałą częścią rodziny, nadrób zaległości i ciesz się czasem dla siebie!
Życzę wszystkim dzieciom wspaniałych wspomnień, a rodzicom wytrwałości i dumy ze swoich dzieci.
Dagmara